۱۷ اسفند، برابر با سی‌ و دومین سالگرد شهادت سردار خیبر شهید حاج محمد ابراهیم همت است؛

17 اسفند، برابر با سی‌ و دومین سالگرد شهادت سردار خیبر شهید حاج محمد ابراهیم همت است...

 

بزرگ مردی که تدبیر و روشنگری‌هایش در جبهه های دوران دفاع مقدس، چراغ راه رزمندگان اسلام بود.

می‌گویند برای اثبات بندگی بی‌چون و چرا، باید ابراهیم باشی و فرزندت را در پیشگاه خداوند به قربانگاه ببری.

تو خود ابراهیم زمان شدی و نفست را فدای دنیا کردی تا امروز پس از ۳۲ سال، در سالگرد عروجت ماندگاری ایمان را مهر قلبمان کنی.

حاج ابراهیم! شربت شهادت گوارای وجودت…

دلاور مردی‌های مالک اشترِ جبهه‌های نبرد

بر لبان فرمانده لشکر محمد رسول‌الله(ص)، نقش لبخند ساده روح خدا حک شده بود؛ همتش یاری سپاه اسلام در کربلای ایران بود و، در مجنون ابراهیم وار قید دنیا زد. سردار خیبر، سنگر فرماندهی را در دل‌های شیدا بر عالم نهاده بود. از عروج آسمانی چشم مجنون، ۳۲ سال گذشت؛ اوکه به پاس دلاورمردی ها و رشادت‌هایش به مالک‌اشتر جبه‌های نبرد مشهور بود.

مادر شهید محمد ابراهیم همت در وصف ویژگی های شخصیتی آن شهید بزرگوار می‌گوید: از خداشناسی، ایمان و مظلومیت او هر چه بگویم کم گفته‌ام.

سردار جبهه‌های عشق، فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص)! می‌گویند نخستین کسی بودی که قبل از آغاز جنگ تحمیلی برای جهاد پیش قدم شدی. و این همان همت والای تو بود برای جهاد در راه خدا.

به گفته خواهر شهید همت، نخستین کسی که سپاه شهرضا را با تعدادی از برادران راه‌اندازی کردند، شهید همت بود.

و تو می‌گفتی: نصرت خدا در تقوا، در اخلاص و در توکل ماست.

نخستین تجربه فرماندهی در غرب کردستان

فرمانده لشکر عشق بودی، نخستینش را در منطقه اورامانات در غرب تجربه کردی و آخرینش را در جزیره مجنون.

همسر خواهر شهید همت و از همرزمان سردار نیز می‌گوید: شهید همت در خرداد سال ۱۳۵۹ در منطقه اورامانات که پیش‌تر در آنجا جنگ شده بود، برخود تکلیف دانستند که به آن منطقه عزیمت کنند.

و تو که برای حضور در خط مقدم لحظه شماری می‌کردی، عجیب بچه‌های جبهه را مجذوب خود کرده بودی …

شاملی از همرزمان شهید همت هم به این موضوع اشاره می‌کند که، سردار خیبر، چنان عاطفه‌ای در دل رزمندگان ایجاد می‌کرد که گویا عمری است با آنان دوست و رفیق است.

وی افزود: شهید همت انسانی شجاع بود که سراسر وجودش مملو از شورِ حماسی بود.

دنیا را فدای آخرت کردی …

در پایانِ نامه‌هایت، خود را حقیر و مخلص می‌خواندی، اما تو بزرگ بودی و وارسته؛ آنقدر که در رسیدن به معبودِ جان، سر دادی و در راه جاودانگی حق، بزرگی پیشه کردی.

خواهر شهید همت ادامه می‌دهد: برادرم در راه خداوند، دست از همه چیز کشید. پدر و مادر و خانواده. همه را فدای اسلام و فدای ولایت فقیه کرد.

حجت‌الاسلام محمد مهدی دیانی عضو سیره تفحص شهدای قم هم با بیان اینکه آنچه در رفتار شهیدان به ویژه شهید همت تجلی بیشتری داشت، تلاش آنان برای رسیدن به مکارم اخلاق بود، اظهار می‌کند: شهید همت در خط ولایت فقیه حرکت کرد و با عزت و سربلندی تمام و تبعیت از ولی فقیه و رهبری به مقام شهادت نائل شد.

و تو گفتی: از طرف من به جوانان بگویید چشم شهیدان و تبلور خونشان به شما دوخته است، بپا خیزید و اسلام و خود را دریابید…

تفکر سردار فقط پیروزی بود و بس

حاج ابراهیم، افتخاراتت را که تصرف جزائر مجنون، عملیات‌های عاشورا، طلائیه، نصر، بدر، بیت‌المقدس، والفجر۸ و خیبر به پیروزی رساندی، از یاد رفتنی نیست.

دیانی، عضو سیره تفحص شهدای قم تصریح می‌کند: صلابت، اقتدار و استقامت فراموش نشدنی این شهید والامقام و رزمندگان لشکر محمد رسول‌الله(ص) در جریان عملیات خیبر در منطقه طلائیه و تصرف جزایر مجنون و حفظ آن با وجود پاتک های شدید دشمن، از افتخارات تاریخ جنگ محسوب می‌شود.

به گفته شاملی از همرزمان شهید همت، این بزرگ مرد جان برکف به هیچ چیزی جز پیروزی در عملیات فکر نمی کرد.

و شهید سردار حاج احمد کاظمی هم از سماجت تو برای موفقیت در عملیات خیبر گفته بود.

و صدای بیسیم چی از آن طرف خط به گوش می رسید که می گفت: “بچه‌های همت از اون دژ هم گذشتن و دارن می‌رن به جلو و انهدام خوبی هم انجام دادن.”

نام همت، لرزه بر اندام بعثی‌ها

تو با آن نگاهِ عمیقت، به دنبال حقیقتی بودی که امروز با غرق شدن در دریای گیرای چشمانت هم نمی‌توان آن را یافت. تو به دنبال شهادت بودی و شهادت تشنه وجود تو …

شاملی از همرزمان شهید همت در وصف شهادت شهید خاطرنشان می‌کند: وقتی که ایشان شهید شد، بزرگترین پیروزی بود برای صدام حسین. بعثی‌ها آنقدر خوشحال بودند که گویی دوباره خرمشهر را تصرف کرده‌‌اند!

حجت‌الاسلام دیانی هم با اشاره به اینکه شهدا هر چه قدر غربت کشیدند به اندازه امام حسین(ع) نبوده است، بیان می‌کند: شهید حاج محمد ابراهیم همت آن روز آرزوی شهادت کرد و خدا سیمای او را پذیرفت.
و تو گفتی: به قول امام عزیز، ما چون حسین(ع) وارد شدیم و چون حسین(ع) هم باید به شهادت برسیم …

چشمان خیس مادر، در آستانه نوروز

سردار بی‌سر، تو رفتی و دل های منتظر تا امروز سراغت را از آسمان چشمانت می‌گیرند. از آن زمان که سجاده‌ات تر شد از گریه‌های شبانه، و خاک زیر پایت سرخ شد از خون گلو.

و تو ، همچون سردار دشت کربلا، با تنی بی‌سر وارد بهشت شدی …

غم فراق، این روزها در آستانه سال جدید، داغ کهنه دل مادرِ بزرگوارت را داغ تر کرده است؛ و تو که در نامه‌هایت عشق به او و عشق به شهادت را یادآوری می کردی، به یقین رضایت از مردانگیت و آرامش از عاقبت بخیریت را در نگاه درد کشیده اش می‌بینی…

اسفند هر سال نقطه آغازی ست برای جاودانگی دلاور مردی از جنس همت که زندگی اش حسینی، و شهادت آرزوی او بود.

و کلام آخر را چه عالمانه گفتی: ما هنوز شهادتی بی‌درد می‌طلبیم، غافل از آنکه شهادت را جز به اهل درد نمی‌دهند …

منبع : سایت خبری سینا خبر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.