در راستای ایجاد ارتباط مستمر و پویا بین دانشگاه و صنعت ، تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان و دانشگاه شهرضا منعقدشد

به گزارش  روابط عمومی دانشگاه شهرضا و به نقل از خبرگزاری فارس از شهرضا، محمد جواد بگی صبح امروز در نشستی با رئیس دانشگاه دولتی شهرضا با بیان این‌که شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان یک شرکت توسعه‌ای و زیرساختی است، اظهار داشت: بخشی خدمات شرکت شهرک‌ها ایجاد ۷۰ شهرک صنعتی به مساحت ۱۲ هزار و ۲۰ هکتار است و در حال حاضر هم ۸ شهرک صنعتی به مساحت هزار و ۲۰۰ هکتار در دست ساخت داریم.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با اشاره به این‌که توسعه ۲ هزار هکتاری شهرک‌ها در دستور کار است، افزود: ایجاد زیرساخت‌ها، فیبرنوری، ایستگاه آتش‌نشانی و تصفیه‌خانه و فضای سبز از وظایف شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان است.

وی با اشاره به وجود ۸ شهرک صنعتی خصوصی گفت: بیش از ۶۱ درصد صنایع استان اصفهان زیر مجموعه شرکت شهرک‌های استان اصفهان است و ۹۵ درصد صنایع استان اصفهان صنایع کوچک و متوسط و ۵ درصد مانند ذوب‌آهن و فولاد جزو صنایع بزرگ هستند.

بگی با اشاره به انعقاد ۹ هزار و ۶۰۰ قرارداد و به بهره‌برداری رسیدن ۶ هزار قرارداد بیان کرد: رسالت دوم شرکت شهرک‌ها، خدمات حمایتی و توسعه‌ای است که در این راستا حدود ۱۱ خدمت را به صورت کاملاً رایگان و یارانه‌ای ارائه می‌کنیم.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با اشاره به برگزاری بیش از ۵۰۰ دوره آموزشی با ۱۰ هزار نفر شرکت کننده در سال گذشته، تصریح کرد: بیشترین شرکت‌کنندگان و بیشترین تعداد برگزاری یک دوره در شاخص‌های ما HSE بوده چون بیشترین میزان تلفات در استان اصفهان در بیشترین میزان تعداد کارگر بوده است.

بگی با اشاره به برگزاری دوره‌های کارآفرینی، مهارتی، مدیریتی، تحقیق و توسعه و خدمات کسب و کار عنوان کرد: دانشگاه‌ها در افزایش مهارت‌ها و توانمندی‌ها می‌توانند کمک کنند، چه در دوره‌های کوتاه مدت در قالب ضمن خدمت و چه در تعریف رشته‌هایی که مورد نیاز صنعت است.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با بیان این‌که تحصیلات دانشگاه‌ها بیشتر تئوری است افزود: تنها صرف داشتن معلومات نظری سبب موفقیت در عرصه کار نمی‌شود.

وی با بیان این‌که ۸۰ درصد هزینه‌های دوره مهارت‌های حرفه‌ای و تخصصی را شرکت شهرک‌های استان اصفهان تقبل می‌کند تا یک نیروی کار آمادگی لازم را برای ورود پیدا کند، بیان کرد: نیرویی که داخل واحد است ضمن آموختن مهارت‌آفزایی باید با علوم و فنون روز آشنا شود و بهترین مراکز، دانشگاه‌ها هستند

بگی خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد دوره‌ها به صورت عمومی و تخصصی باید در اختیار خود دانشگاه‌ها باشد و ۳۰ درصد در کنار صنعت باشد این طرح را از طریق معاونت آموزش وزارت‌خانه برای طرح در هیأت دولت ارائه داده‌ایم، این طرح باید در کشور عملیاتی شود.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با تأکید بر این‌که وزارت علوم باید در تدوین رشته‌های جدید در دانشگاه شهرضا دوراندیشی کند، افزود: رشته‌های عمومی در تمامی مراکز وجود دارد، ما نیازمند نیروهای تخصصی و حرفه‌ای هستیم و مدارک عمومی دیگر خیلی کاربرد ندارد.

وی با تأکید بر این‌که از سال گذشته به دنبال رفع نیازهای فن‌آورانه واحدهای صنعتی هستیم، عنوان کرد: واحدهای صنعتی در مصرف انرژی بسیار هزینه می‌کنند بنابراین به دنبال استفاده از تکنولوژی در بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای صنعتی هستیم.

بگی با بیان این‌که در راستای رفع‌نیازهای فن‌آورانه واحدهای صنعتی در منطقه جنوب استان اصفهان دانشگاه شهرضا را به عنوان محور قرار می‌هیم، افزود: در شهرستان شهرضا بیش از ۱۰ شهرک و ناحیه صنعتی فعال است و فعالیت‌های رو به گسترشی دارند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با اشاره به فعالیت‌های شرکت شهرک‌های استان اصفهان در فن بازار گفت: شرکت شهرک‌ها نیازهای فن‌آورانه واحدهای صنعتی را که به دانشگاه‌ها اعلام می‌‌شود را استعلام می‌کند و اگر کسی بتواند آن نیاز را برطرف کند شرکت شهرک‌ها عاملیت انعقاد قرارداد بین این دو واحد می‌شود.

وی ادامه داد: اگر نیازهای فن‌آورانه برطرف شود شرکت شهرک‌ها کمک بلاعوض به واحد صنعتی می‌کند که آن واحد صنعتی کمک را را به آن نخبه که نیاز واحد را رفع کرده، پرداخت می‌کند، از طرفی دیگر اگر یک صاحب ایده به دنبال سرمایه‌گذار است در قالب دعوت از صاحبان سرمایه با صاحبان ایده جلسه برگزار می‌کنیم، اگر طرح توجیه‌پذیر است این اتفاق عملیاتی می‌شود.

بگی با اشاره به این‌که در حوزه خوشه‌های صنعتی و رفع نیازهای آموزشی و فن‌آورانه شرکت شهرک‌ها بسیار فعال است، خاطرنشان کرد: در بحث تورهای صنعتی چه تورهای دانشجویی و بالعکس و تورهای بین‌المللی تا سقف ۵۰ درصد شرکت شهرک‌های استان اصفهانر حمایت می‌کند.

وی با بیان این‌که در راستای رفع نیازهای فن‌آورانه واحدهای صنعتی شرکت‌ شهرک‌های استان اصفهان از پایان‌نامه‌های دانشجویی حمایت می‌کند، بیان کرد: ایجاد رشته‌های مهندسی انرژی و پلیمر در دانشگاه شهرضا نیاز شهرستان و جنوب استان اصفهان است و زمینه‌ساز ارائه خدمات به واحدهای صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است.

دکتر امیرحسین علی بیگی در ادامه این نشست با تأکید بر این‌که ارتباط بین دانشگاه و صنعت باید به نحو شایسته تقویت شود، اظهار داشت: در راستای موفقیت دانش‌آموختگان و قدم در مسیر کارآفرینی و موفقیت در صنعت، باید روحیه کارآفرینی دانش‌آموختگان تقویت شود که این امر مستلزم ارتباط منسجم دانشگاه با بخش صنعت است.

رئیس دانشگاه شهرضا با اشاره به تحصیل بیش از هزار دانشجو در دانشگاه شهرضا افزود: دانشگاه شهرضا دارای رشته‌های فنی مهندسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است و با توجه به وجود شهرک صنعتی رازی، این دانشگاه به دنبال ایجاد رشته‌های مهندسی انرژی و مهندسی پلیمر است.

وی با بیان این‌که در دانشگاه شهرضا در مقطع ارشد، رشته مهندسی برق گرایش قدرت ایجاد شده است، گفت: براساس برنامه راهبردی موظف هستیم تا دو سال آینده کارشناسی ارشد گرایش‌های مختلف رشته مکانیک و کامپیوتر و گرایش‌های دیگر رشته کارشناسی برق را در دانشگاه ایجاد کنیم.

دکتر علی بیگی با اشاره به وجود اعضای هیأت علمی دانشگاه شهرضا از نیروهای بومی فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه‌های بزرگ کشور، بیان کرد: در دو سال گذشته اعضای هیأت علمی دانشگاه شهرضا دو برابر شده و مسؤولیت جذب هیأت علمی دانشگاه های منطقه ۶ کشور نیز با دانشگاه شهرضا است.

رئیس دانشگاه شهرضا با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه آموزشی، پژوهشی و خدمات مهندسی دانشگاه شهرضا با شرکت شهرک‌های استان اصفهان اظهار داشت: به طور قطع از این طریق اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه ارتباط‌شان با صنعت تقویت می‌شود و از مزایای این تفاهم‌نامه هر دو طرف بهره‌مند خواهد شد.

وی با بیان این‌که امیدوار هستیم مبادله این تفاهم‌نامه آغاز یک فرایند مؤثر برای تقویت تعامل صنعت و دانشگاه باشد، تصریح کرد: دانش‌آموختگان دانشگاهی باید کارآفرین باشند و یکی از ظرفیت‌های این دانشگاه اعضای هیأت علمی جوان و محققان خوب است
علی بیگی با اشاره به انعقاد سه تفاهم‌نامه پژوهشی دانشگاه شهرضا در حوزه صنعت گفت: انعقاد این تفاهم‌نامه‌ها لازمه آموزش عالی امروز است که باید گسترش یابد.

 

جهت مشاهده گزارش تصویری اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.