شنبه 04 اسفند 1397 ساعت 12:24

مقاله رئیس دانشگاه شهرضا با موضوع "دانشگاه و پایداری توسعه " به مناسبت هفته پژوهش و فناوری 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهرضا ؛ دکتر امیرحسین علی بیگی رئیس دانشگاه شهرضا و عضو هیئت علمی دانشگاه رازی به مناسبت هفته پژوهش مقاله ای را پیرامون " دانشگاه و پایداری توسعه " ارائه نمود. 
 
دانشگاه و پایداری توسعه
 
حال که در خلال هفته پژوهش و فناوری قرار داریم بد نیست ضمن اشاره ای به مفهوم پایداری تو سعه به طور اجمال به نقش دانشگاه،  به عنوان متولی اصلی تولید علم، در این مسیر بپردازیم.

برخی از مسئولان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها شناخت وافی از واژه توسعه پایدار ندارند یا اقدامی در تلفیق اصول آن  در برنامه های آموزشی و درسی و پروژه های پژوهشی  نکرده و نمی کنند. این افراد که بخش عمده نخبگان جامعه را تشکیل می دهند لازم است در جهت اقدام به این منظور برای دو پرسش زیر پاسخ­های شایسته داشته باشند:

1) چگونه می توان به صورت اثربخش و کارآ توسعه پایدار را در خط­ مشی ها، آموزش، پژوهش و عملیات روزمره دانشگاه تلفیق کرد؟

2)چگونه می توان مطمئن شد که توسعه پایدار بخش جدایی ناپذیر از فرهنگ دانشگاهی و باعث تحول سازی کوتاه مدت و بلند مدت آموزش عالی و جامعه پیرامون آن گردیده است؟

 "توسعه پايدار، توسعه اي است كه نيازهاي نسل فعلي را بدون تهديد توانايي براي رفع نيازهاي نسل هاي آينده مرتفع سازد" . به تعبیری فرايند تحولي كه به واسطه آن كيفيت زندگي مردم، بهبود يابد و تعادل پويايي بين ابعاد اجتماعي و اقتصادي با حفظ و صيانت از محيط زيست طبيعي ايجاد گردد .

از اهداف اصيل دانشگا ه ها، خدمت رساني به جامعه از طريق برقراري ارتباط بين انديشه ها و چرخش آن ها در جوامع است. در دانشگاه هاي امروزي، هدف ذكر شده را به آموزش دانشجويان و آماده كردن آن ها براي يك زندگي فعال و پذيرش مسئوليت های اجتماعي تعبیر كرده اند. هدف دانشگاه نه تنها جستجوي دانش است بلكه استفاده از دانش براي حل مسايل پيچيده جامعه نيز از آرمان هاي دانشگاه محسوب مي شود و اين جاست كه نقش دانشگاه در دستيابي به توسعه پايدار به عنوان بزرگترين مسأله و چالش قرن حاضر نمود پيدا مي كند.

دانشگاه مي تواند در تلفيق دانش علمي و محلي در جهت توسعه پايدار نقش مهمي ايفاء كند. كاركرد دانشگاه صرفاً تربيت افراد متخصص نيست بلكه اين نهاد باید در بهبود استانداردهاي زندگي مردم، به ويژه مردم فقير سهيم باشد. دانشگاه سهم خود را در اين مورد با انجام پژوهش و انتقال دانش علمي و فرهنگي و كشف روش ها و رهيافت هاي مؤثر براي حل مسايل منطقه اي و ملي ايفاء مي كند. دانشگاه وظايفي هم چون كشف و درك حقايق، انتقال ارزش ها، جامعه پذيري و كمك به دانشجويان جهت ايفاي سهم خويش در پيشرفت جامعه و توسعه دانش را برعهده دارد. آموزش عالي نقش مهمي را در قبال كيفيت زندگي نسل حاضر و نسل هاي آينده برعهده دارد.

آرمان آموزش عالي، پرورش انسان هاي خردمند، آگاه، دانا، مطلع، با اخلاق، مسئول، منتقد و توانمند است...در اصل، آموزش، بهترين آرزوي انسان و مؤثرترين وسيله براي دستيابي به توسعه پايدار است.

به زعم صاحب نظران، دانشگاه ها بايد دانش آموختگاني را پرورش دهند كه داراي مهارت هاي تفكر انتقادي و تحليلي، مهارت هاي برقراري ارتباط و مهارت هاي فني باشند و بتوانند به تحول سريع اجتماع، اقتصاد و محيط زيست در جهت توسعه پايدار كمك كنندو این امر مستلزم بهره مندی از نتایج پژوهش های کاربردی در پرورش دانشجویان است. البته دانشگاه ها هنوز در موارد یادشده موفق عمل نکرده اند.به طور مثال، باعث و بانی مسايل و مشكلات زيست محيطي که بشر با آن ها روبروست، قشر تحصيل نكرده و بي سواد جامعه نيستند. بلكه عمده اين مسايل، نتيجه فكر و عمل اقشار داراي مدارك تحصيلي ليسانس، فوق ليسانس و دكتري است. در اصل، اهالي تحصيل كرده كشورهاي توسعه يافته هستند كه نزديك به سه چهارم كل منابع طبيعي را مورد استفاده قرار مي دهند و سهم بسيار بزرگي در ايجاد مسايل زيست محيطي دنيا دارند.

برخی از دانشگاه ها براي پرداختن به توسعه پایدار شروع به تدوين سياست ها و خط مشي هاي پايداري و به طور عمده زيست محيطي كرده اند. در اين سياست نامه ها بر تعهد دانشگاه به عمل براساس اصول پايداري و ترويج آن به جامعه اشاره شده است. اين تلاش ها، اولين قدم مؤثر در مسير پايدارسازي آموزش عالي است. ولي انتقادي كه هنوز جاي آن باقي است آن است كه برنامه عملي اجراي اين سياست ها وجود ندارد بنابراين عملاً اتفاق خاصي نمي افتد. البته بايد اذعان كرد كه توسعه پايدار هنوز براي دانشگاه ها يك نوآوري محسوب مي شود. ولي نهادينه سازي هرچه زودتر و عالمانه تر آن در آموزش عالي مي تواند بناي تدوام اقتدار علمي كشور باشد. به عبارتی دانشگاهی داشته باشیم که در سطح محلي، ملي و حتي جهاني كاهش آثار منفي زيست محيطي، اقتصادي و اجتماعي را در استفاده از منابع خويش براي انجام كاركردهاي خود شامل آموزش و پژوهش سرلوحه ي برنامه ها قرار دهد و به جامعه كمك كند تا در مسير پایداری پیشرفت قرار بگيرد.
 
انتهای پیام /
   1396/9/25 08:54    تعداد بازدید :  396


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 396
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )